PRODUCT
MOBILE
UX
Aplikacja Yule ma na celu stworzenie na terenie wolińskiego skansenu angażującej przestrzeni, w której produkt cyfrowy łączy się z tradycją i namacalną historią wcześnośredniowiecznego grodu. Interaktywny przewodnik oferuje trzy ścieżki tematyczne oraz angażującą narrację podczas zwiedzania średniowiecznej osady.
Wierzymy, że edukacja przez zabawę jest najlepszą drogą do rozpalenia ciekawości i efektywnego przekazywania wiedzy. Zaprojektowaliśmy więc szereg gier terenowych, które bawiąc uczą, zarówno dzieci jak i dorosłych. Przykładem jest gra „Gdzie jest Mjolnir” polegająca na odnalezieniu, sfotografowaniu i ułożeniu w aplikacji run Thora. Dzięki angażującej zabawie polegającej na poszukiwaniu wskazówek, gracze dowiedzą się więcej na temat historii alfabetu runicznego oraz tego, w jaki sposób i przez kogo był on wykorzystywany.
Yule korzysta z systemu beaconów rozmieszczonych na terenie skansenu aby inicjować zaprojektowane przez nas gry terenowe. Stworzone specjalnie dla wolińskiego skansenu wyzwania wykorzystują technologię AR oraz znaczniki ukryte w osadzie. Dzięki temu otrzymaliśmy pełną swobodę w planowaniu zadań wykorzystując przede wszystkim fantastyczną infrastrukturę skansenu.
Dla naszego zespołu ciekawym doświadczeniem było przede wszystkim poznanie i zrozumienie środowiska fascynatów historii wczesnośredniowiecznej. Wyzwaniem było połączenie naszego pomysłu na interaktywną aplikację z tradycyją i życiem „bez prądu”, które definiują społeczność rekonstruktorską. Nasze działania skupiły się na wymyśleniu sposobu na korzystanie z telefonu w trakcie zwiedzania w taki sposób, aby nie odwracać uwagi od otaczającej zwiedzających scenografii i historii skansenu.
Ponieważ to my szukaliśmy partnera do realizacji naszej aplikacji, musieliśmy odpowiednio przemyśleć i opisać cały projekt. Kiedy byliśmy gotowi na przedstawienie pomysłu naszym potencjalnym partnerom na Wolinie, udaliśmy się tam osobiście aby ustalić szczegóły ze Centrum Słowian i Wikingów oraz z przedstawicielami miasta Wolin. Ustaliliśmy wspólnie plan działania i zaakceptowaliśmy wstępny budżet projektowy.
We wczesnej fazie projektu otrzymaliśmy wsparcie merytoryczne z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które okazało się bezcenne i kluczowe dla naszych dalszych prac. Określiliśmy potrzebne nam zaplecze technologiczne do realizacji projektu i byliśmy gotowi na wspólne warsztaty projektowe, które miały pomóc nam w usprawnieniu komunikacji i koordynacji pracy pomiędzy zespołami projektowymi: organizacyjnym (Centrum Słowian i Wikingów), merytorycznym (Uniwersytet Śląski) i technologicznym (Lagom).
W dość szerokim gronie spotkaliśmy się na Wolinie na 3-dniowe warsztaty, podczas których ustaliliśmy główne priorytety oraz to, w jaki sposób będziemy mierzyć sukces naszego projektu. Ustaliliśmy też zakres merytoryczny aplikacji i zaplanowaliśmy ścieżki zwiedzania. Efektem warsztatów był prototyp MVP aplikacji, który planowaliśmy przetestować w skansenie w kolejnych miesiącach, aby dowiedzieć się jak potencjalni odbiorcy ocenią nasz interaktywny przewodnik.
MVP produktu określało podstawowe funkcje w aplikacji takie jak zawartość, nawigacja oraz ścieżki zwiedzania. Zaprojektowaliśmy również jeden pełny scenariusz, który chcieliśmy przetestować wraz ze zwiedzającymi skansen.
Dzięki szczegółowemu określeniu elementów interfejsu aplikacji już podczas warsztatów, wiedzieliśmy dokładnie jak ma wyglądać nasza testowa aplikacja. Pozwoliło nam to bardzo szybko zaprojektować prototyp, skupiając się głównie na atrakcyjnym przedstawieniu zdefiniowanych i rozplanowanych wcześniej funkcjonalności.
Wygląd aplikacji jest wypadkową elementów nawiązujących do tematyki i estetyki wczesnośredniowiecznej (motywy słowiańskie i staroskandynawskie) oraz nowoczesnego i intuicyjnego interfejsu, pozwalającemu szybko odnaleźć się w aplikacji i w łatwy sposób korzystać z jej zawartości.
Przy projekcie współpracowaliśmy również z utalentowanymi ilustratorami, którzy stworzyli dla nas fantastyczne elementy graficzne i ilustracje łączące w swojej estetyce tradycję z nowoczesną formą przedstawienia architektury i kultury starosłowańskiej i staroskandynawskiej.
Twoja wiadomość została wysłana.
Odpowiemy na nią tak szybko jak to możliwe!